Gdzie kupić i jaką wybrać żywicę – poliestrową czy epoksydową?

 

Żywice epoksydowe i poliestrowe znajdują szerokie zastosowanie w rożnych dziedzinach, między innymi najczęściej wykorzystywane są w laminowaniu. Dzięki wykorzystaniu specjalnych składników syntetycznych mogą być stosowane w różnych miejscach jako skuteczne zabezpieczenie oraz surowiec w budowie form utwardzalnych.

Żywice poliestrowe
Żywicami poliestrowymi nazywa się te żywice syntetyczne, które głownie składają się z poliestrów. Są one wykorzystywane przede wszystkim do produkcji laminatów, żelkotów ,  szpachli , klejów czy kitów. Pod kątem swojej jakości ustępują epoksydowym, ponieważ są mniej odporne na wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne, wykazują większy skurcz po utwardzeniu . Ich atutem jest przede wszystkim niska cena oraz wszechstronność zastosowań.

Żywice epoksydowe
Żywice epoksydowe są oferowane jako jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe i są zdolne do tworzenia nietopliwych tworzyw, ponieważ ich odporność na temperaturę jest znacznie wyższa niż żywic poliestrowych. Są przy tym chemoodporne, a także przyczepne, zachowują dobrą stabilność wymiarową i szybciej się utwardzają. Niestety, żywica epoksydowa jest dość droga, dlatego wybierana jest głównie do zastosowań profesjonalnych, gdzie nie można iść na kompromisy w kwestii jakości.

Gdzie kupować żywice?
Aktualnie żywice poliestrowe i epoksydowe są dostępne w wielu różnych sklepach i hurtowniach. Wybór marek jest spory, a ceny zróżnicowane, co powoduje, że warto poświęcić nieco czasu na znalezienie odpowiedniej propozycji dopasowanej do konkretnego zastosowania. Pomocnikiem w poszukiwaniu dobrych ofert będzie internet, gdzie błyskawicznie dla konkretnych miast i województw można znaleźć potrzebne materiały.

Podsumowując, jeżeli potrzebuje się żywicy najwyższej jakości, warto zdecydować się na droższą, czyli epoksydową. Gdy natomiast jakość nie jest priorytetem, na przykład przy tych konstrukcjach, które nie mają wygórowanych wymagań, lepsze są tańsze żywice poliestrowe. Wybór jest spory, dlatego jest w czym przebierać i można precyzyjnie dopasować je do danego obiektu, który ma być nimi wykończony.


Zobacz nasze produkty:

Żywice poliestrowe

Żywice epoksydowe


Przeczytaj pozostałe tematy:

Gdzie kupić i jakie wybierać odczynniki chemiczne?

Jak naprawić uszkodzenie w łodzi z laminatu?

Imitacja marmuru czy alabastru – jak uzyskać pożądany efekt?

Jak zrobić laminat?

Wykonanie formy do laminowania