Model obiektu
Jednym z najistotniejszych działań przed wykonaniem formy jest wykonie modelu, czyli pierwowzoru obiektu . Trzeba pamiętać o jakości wykonania kopyta (modelu) ponieważ w konsekwencji możemy mieć poważne kłopoty przy wyprowadzaniu powierzchni formy.
W laminowaniu podstawą jest odpowiednio przygotowana forma będąca negatywem obiektu. To na niej układa się kolejne warstwy laminatu, aby stworzyć gotowy wyrób na przykład kajak, kadłub łodzi czy element błotnika. Formę można wykonać z różnych materiałów, przykładowo z żywicy, silikonu, także z materiałów takich jak gips, drewno, sklejka, metal czy nawet tektura. Oczywiście, wiele z tych form jest jednorazowych, dlatego także przy wyborze materiału należy wziąć pod uwagę fakt, czy obiekt laminowany może być wykonany tylko jako jedna sztuka.
Projektowanie
Pierwszą czynnością powinno być zaprojektowanie formy, na podstawie którego ma być wykonany element. To najważniejszy etap, ponieważ to od projektu zależy końcowy wygląd całego elementu. W projekcie należy uwzględnić wszystkie wymagania co do danego obiektu. W przypadku dużych elementów, na przykład całych łodzi czy czoła pojazdów trzeba wykonać formę dzieloną, najczęściej jako połówki.
Liczy się dokładność
Forma musi być przygotowana tak, aby dokładnie odwzorowywała projekt. Trzeba zatem pamiętać o wszystkich możliwych odkształceniach oraz różnicach w pomiarach, szczególnie wtedy, gdy wykorzystuje się materiały podatne na skurcz, na przykład żywice poliestrowe. Należy wtedy uwzględnić daną wartość skurczu dla danej żywicy. Dodatkowo warto pamiętać, że wszelkiego rodzaju rysy, zadrapania oraz wgniecenia i faktury będą widoczne już na gotowym obiekcie, dlatego tak istotne jest precyzyjne wykończenie formy poprzez jej polerowanie.
Konstrukcja formy
Forma musi spełniać wymagania konstrukcyjne – mieć odpowiednie usztywnienie, grubość ścianek oraz elementów, które ułatwiają jej obsługę, na przykład przenoszenie z miejsc na miejsce. Także w formie można uwzględnić różne oznaczenia, jakie mają znaleźć się na gotowym wyrobie.
Sporządzenie prawidłowej formy jest zatem kluczową czynnością dla uzyskania odpowiedniego obiektu laminowanego. Jeżeli forma będzie dopracowana w każdym szczególe, wówczas też wykończenie laminatu będzie znacznie prostsze, ponieważ wszelkie wady zostaną wyeliminowane w początkowej fazie.
Zobacz nasze produkty:
Przeczytaj pozostałe tematy:
Gdzie kupić i jaką wybrać żywicę – poliestrową czy epoksydową?
Gdzie kupić i jakie wybierać odczynniki chemiczne?
Jak naprawić uszkodzenie w łodzi z laminatu?
Imitacja marmuru czy alabastru – jak uzyskać pożądany efekt?