Imitacja marmuru czy alabastru – jak uzyskać pożądany efekt?

 

Prawdziwy marmur czy alabaster kosztują sporo. Są jednak specjalne materiały i techniki zdobnicze, dzięki którym można uzyskać efekt nie do odróżnienia od naturalnego kamienia. Są one od wieków stosowane w sztuce oraz architekturze, teraz także coraz częściej w pracach wykończeniowych, gdy chce się uzyskać interesujący efekt powierzchni.

Marmoryzacja
Marmoryzacją nazywa się technikę, która polega na uzyskaniu naturalnego efektu marmuru. W tym celu wykorzystuje się głównie odpowiednio zabarwione stiuki, które wykonuje się z mieszaniny gipsu, cementu oraz proszku marmurowego. Wykorzystywana jest często przy pracach wykończeniowych kolumn, schodów czy okładzin na ścianach. Przez wieki stosowano także inne techniki marmoryzacji, w tym woskami, farbami czy też technikę szypolenu – bieli polerowanej, która głównie popularna była w epoce baroku. W podobny sposób przygotowuje się także imitację alabastru.

Efekt marmuru na ścianie
W pracach wykończeniowych wnętrz stosuje się specjalne materiały przeznaczone do uzyskania efektu marmuru na ścianie. Można zakupić je jako gotowe i wykorzystać specjalne narzędzia. Na początku przeprowadza się impregnowanie nawierzchni, na przykład ściany, potem pozostawia się ją do wyschnięcia. Kolejną czynnością jest nałożenie warstwy stiuku, a po jej wyschnięciu kolejnej warstwy z kolorami. Wykonuje się  także artystyczne rysy, które mają za cel imitować powierzchnię marmuru. Przeprowadza się wybłyszczanie powierzchni na sucho oraz jej woskowanie, a na koniec polerowanie suchą szmatką.

Specjaliści w tej dziedzinie są w stanie uzyskać naprawdę efektowne rezultaty, które na pierwszy rzut oka nie są do odróżnienia od zwykłych kamieni naturalnych. Techniki nie są przy tym skomplikowane, niemniej wymagają doświadczenia. Warto wybrać specjalistów, którzy w tej dziedzinie mogą zaoferować kompleksowe wsparcie. Jednocześnie także istotne jest wybranie odpowiedniej jakości materiałów dla uzyskania najlepszych efektów we wnętrzach. W ten sposób ściany czy poszczególne elementy mogą wyglądać jak wykonane z prawdziwego marmuru czy alabastru!


Zobacz nasze produkty:

Żywice poliestrowe

Żywice epoksydowe


Przeczytaj pozostałe tematy:

Gdzie kupić i jaką wybrać żywicę – poliestrową czy epoksydową?

Gdzie kupić i jakie wybierać odczynniki chemiczne?

Jak naprawić uszkodzenie w łodzi z laminatu?

Jak zrobić laminat?

Wykonanie formy do laminowania