Jak naprawić uszkodzenie w łodzi z laminatu?

 

Rysy, zadrapania, spękania czy dziury mogą pojawić się na łodzi z laminatu nawet w wyniku niewielkich kolizji i chwili nieuwagi podczas podróży. W takich przypadkach konieczne jest dokonanie napraw, żeby uzupełnić powstałe szczeliny, uszkodzenia czy wady powierzchni. Czynności warto dobrać do rodzaju uszkodzenia, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Prace najlepiej powierzyć specjalistom, ale drobne wady można spróbować usunąć samodzielnie.

Zadrapania i rysy
W tym przypadku wystarczy odpowiednia żywica poliestrowa lub epoksydowa. Aby uzyskać dany kolor można dodać do niej barwniki i polakierować powierzchnię.

Popękany żelkot
Należy usunąć zniszczony materiał przez jego zeszlifowanie a następnie oczyścić go i zaszpachlować ( szpachlówka powinna być wykonana na bazie żelkotu w odpowiednim kolorze ) po utwardzeniu powierzchnię wyprowadzić do gładkiej i wypolerować, aby nadać estetyczny wygląd .

Popękany laminat
Gdy pojawia się złamanie, czyli duże pęknięcie poprzeczne, wtedy należy połączyć ze sobą stabilnie dwa elementy Naprawa polega na położeniu na spękanej powierzchni dodatkowej warstwy laminatu z  przekładkami . W różnych miejscach pozostaną otwory, które trzeba wyprowadzić szpachlówką .

Dziury w laminacie
Można zastosować wklejenie specjalnej łaty w uszkodzone miejsce – mata musi być nasączona żywicą, a powierzchnia właściwie przygotowana poprzez osuszenie, odtłuszczenie i wyrównanie.

Najważniejsze zasady napraw
Warto pamiętać o tym, aby nie mieszać zastosowanych żywic, czyli do łodzi wykonanej z laminatu poliestrowego stosować żywicę poliestrową, natomiast to tej z laminatu epoksydowego – epoksydową. Także potrzebna będzie mata szklana oraz żelkot tworzący zewnętrzną warstwę laminatów lub specjalnych żywic z matami, gdy naprawa musi być wykonana w krótkim terminie. Przy reperacji uszkodzeń należy utrzymywać odpowiednią temperaturę powierzchni, najlepiej nie niższą niż 16 stopni Celsjusza. Nie można zapominać też o polerowaniu powierzchni zewnętrznej – w tym celu trzeba użyć papieru ściernego i pasty polerskiej oraz innych typów akcesoriów.


Zobacz nasze produkty:

Żywice poliestrowe

Żywice epoksydowe

Mata szklana

 

Przeczytaj pozostałe tematy:

Gdzie kupić i jaką wybrać żywicę – poliestrową czy epoksydową?

Gdzie kupić i jakie wybierać odczynniki chemiczne?

Imitacja marmuru czy alabastru – jak uzyskać pożądany efekt?

Jak zrobić laminat?

Wykonanie formy do laminowania